Evo šta sam našao na sajtu Lige za ornitološku akciju.
www.ptica.org/
Kućice za manje ptice
U saradnji sa britanskim Kraljevskim društvom za zaštitu ptica (RSBP) i Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) pripremio Dragan Simić.
Posmatranje ptica koje se gnezde u vašoj bašti će vam pružiti mnogo zadovoljstva, naročito ako je to u kućici koju ste im postavili.
Zašto uopšte praviti kućice za ptice?
Kućice su zamena za duplje u starim stablima. U mnogim parkovima i baštama može biti mnogo hrane za ptice a nigde pogodne duplje za gnežđenje.
Koje ptice koriste kućice?
Primećeno je preko 60 vrsta dupljašica (ptica koje se gnezde u dupljama) kako prihvataju kućice za ptice. Medju njima su najčešće Velika i Plava senica, zatim Brgljez, Vrabac pokućar, Poljski vrabac, Čvorak, Siva muharica i Crvendać. Mnogo zavisi i od toga gde je kućica postavljena.
Kako da napravite kućicu?
Ni prirodne duplje nemaju standardizovane veličine, te navedene dimenzije treba shvatiti samo kao predlog. Za standardnu kućicu za senice (tip A) upotrebite dasku širine oko 15 cm i debljine oko 25 mm. Veličina pojedinačnih delova je prikazana u nacrtu.
Unutrašnjost prednje strane kućice mora biti hrapava, kako bi ptići mogli da se uzveru (možete testerom načiniti nekoliko plitkih poprečnih žljebova). U dnu izbušite nekoliko rupica (5 mm) za oticanje kišnice.
Unutrašnje dimenzije poda moraju biti bar 100 x 100 mm, a "prag" mora biti bar 125 mm iznad poda, kako mačka ne bi mogla da dohvati ptiće. Ulaz isprva napravite manjim, pa ga onda turpijom povećajte do željenog prečnika.
Tip A – Kućica za senice (nacrt). Širina poda x dužina poda x maksimalna visina: 120 mm x 150 mm x 250 mm. Dimenzije ulaznog otvora zavise od toga koju vrstu pokušavate da privučete:
25 mm: Plava senica.
28 mm: Velika senica, Plava senica, Poljski vrabac.
32 mm: Brgljez, Velika senica, Belovrata muharica, Vrabac pokućar.
Ako uklonite gornju polovinu prednje strane, možete privući Crvendaća, dok Siva muharica voli još pliću, spreda otvorenu kućicu.
Tip B – Kućica za Čvorka. Širina poda x dužina poda x maksimalna visina: 165 mm x 200 mm x400 mm. Ulazni otvor 45-50 mm: Čvorak, Brgljez, Obična crvenrepka, Crna crvenrepka, Siva muharica, Vrabac pokućar.
Tip C – Kućica za Kukumavku. Širina poda x dužina poda x maksimalna visina: 180 mm x 220 mm x 460 mm. Ulazni otvor 65-70 mm: Kukumavka, Ćuk, Pupavac.
Krov učvrstite pomoću kožne ili gumene trake (npr. stari opasač, unutrašnja guma od automobila/bicikla ili uzduž presečeno baštensko crevo). Nemojte ga prikucati sa strane, već upotrebite žičane zakačke, kako biste u jesen mogli da izbacite staro gnezdo iz kućice.
Čime da zaštitite drvo?
Kućice od mekog drveta možete zaštiti farbom (tamno zelena ili smeđa) ili sadolinom. Zaštitite samo spoljnu stranu kućice, izbegavajući unutrašnjost ulaznog otvora.
Gde da postavite kućicu?
Kućicu za senice učvrstite kućicu na drvo, 2-5 m iznad zemlje, izvan dosega mačaka i radoznalaca. Dok Crvendać i Belovrata muharica traže zaklon gustog žbunja i manju visinu (1,5-3 m), Vrabac pokućar traži slobodan letni koridor pred kućicom na većoj visini (3-4 m), pa će, kao i Čvorak, rado prihvatiti kućicu postavljenu na zid, visoko pod strehom! Pazite da je postavite dalje od gnezda Gradskih lasta.
Vodite računa da se ništa što bi mačkama omogućilo da priđu (grana, ograda, zid) ne nalazi u blizini. Najbolje je da je kućica stalno u hladovini, u suprotnom otvor okrenite između severa i jugoistoka kako bi ostala u senci tokom popodnevnih sati. Pazite da kućica ne bude na udaru vetra. Nagnite je blago unapred, kako bi kišnica mogla da otiče sa krova i zadnje strane.
Kako da kućicu učvrstite za drvo?
U zadnjoj strani probušite dve rupe, jednu pri vrhu a druhu pri dnu, pa je možete zakucati pomoću eksera ili vezati žicom.
Na kojoj blizini se kućice mogu postavljati?
Kućice za vrapce možete postaviti jednu kraj druge. Međutim, senice mogu biti veoma agresivne, i u jednoj bašti ne treba postaviti dve kućice istog tipa. Ali, zato možete postaviti jednu kućicu za senice, i u blizini drugu za npr. Crvendaća.
Čistiti kućice svake godine ili ne?
U većini ptičjih gnezda se nastane buve i drugi paraziti koji će naredne godine zaraziti ptiće. Zato je preporučljivo uklanjati stara gnezda tokom oktobra i novembra. Nakon toga sipajte u kućicu ključalu vodu da pobijete preostale parazite. Insekticide i prašak protiv buva ne smete koristiti; štetni su za ptice. Pošto se kućica dobro osuši, ubacite u nju malo piljevine (ne slame) da pomognete malim pticama i sitnim sisarima koji će ledene zimske noći provoditi u zaklonu kućice.
Kako da grabljivce držite podalje?
Grabljivci koji napadaju kućice i njihove stanovnike su mačke, veverice, miševi, kune, lasice, te ptice poput detlića, Kopca, Svrake, Sojke, Vrane, itd. Bodljikava žica ili trnovite grančice ruže iznad i ispod kućice će zaustaviti većinu sisara.
Zašto senice ulaze u kućicu i u jesen i zimu?
Mogu biti u potrazi za hranom, ili pogodnim prenoćištem. Senice neće tražiti potencijalno mesto za gnežđenje pre februara ili marta
Kako da sprečite okupaciju insekata?
Pčele, ose ili uholaže će ponekad zauzeti kućicu i, pored primene insekticida, malo je toga što možete učiniti da ovo sprečite. Ne zaboravite da su insekticidi otrovni i za ptice i da jednom isprskana kućica više nije pogodna za njih! Obzirom da mnogi insekti pticama mogu služiti za hranu, najbolje je ostaviti ih na miru. Insekti se često usele kada ptice završe sa gnežđenjem i, uprkos detaljnom čišćenju, nije neobično da se ista vrsta insekata vraća u kućicu godinu za godinom. Zato ostavite tu kućicu tamo gde je, i postavite drugu u blizini. Zaista je retkost da obe zauzmu insekti.
PAŽNJA
Uznemiravanje od strane životinja ili ljudi može prouzrokovati napuštanje gnezda. PREPORUČUJEMO DA SE KUĆICE U KOJIMA JE GNEŽĐENJE U TOKU NE PREGLEDAJU. JEDNOSTAVNO IH POSMATRAJTE I UŽIVAJTE U NJIMA SA PRISTOJNE UDALJENOSTI