Cotoneaster- dunjarica, mušmulica
Zahvaljujući brojnim vrstama, dunjarice su zastupljene u mnogim vrtovima. Pojavljuju se listopadni i zimzeleni oblici grmolikog ili puzajućeg rasta, a osobito su zanimljive minijaturne vrste za kamenjare. Ukrasna vrijednost, osim u raznim oblicima rasta, svakako je i u cvjetovima i crvenim bobicama koje ostaju dugo na granama. Bijeli ili ružičasti cvjetovi dolaze u skupinama, a sve su vrste medonosne. Rastu polagano i skromnih su zahtjeva glede tla, zasadite ih u laganu sjenu jer ne podnosi mjesta spaljena suncem, ali dobro podnose sušu i potpunu sjenu.
Oštećene i suvišne grane orezuju se u proljeće. Rabe se za pojedinačnu ili sadnju u skupinama, za živice ili obrube; niske vrste dolaze u kamenjar.
Razmnožavaju se sjemenom, položenicama, reznicama i cijepljenjem.
Reznice je najbolje uzeti od bočnih izboja krajem ljeta duljine 6-10 cm ali s dijelom glavne grane (slično peti) i zasadi se u mješavinu jednakih omjera pijeska i treseta u propagatoru, presađuje se tek sljedećeg proljeća ali prve dvije godine treba dosta njege.
Cotoneaster horizontalis
Domovina. Zapadna Kina, Himalaja
Najraširenija je poluzimzelena vrsta, zahvaljujući lepezasto raširenim granama, bijelim ili blijedoružičastim cvjetićima u svibnju i bogatstvu crvenih bobica, te tamnozelenim, sjajnim listićima koji do kasne jeseni ostaju na granama. Naraste do 40 cm visoko, a puzajuće grane dosegnu dva metra dužine, pa se često sadi kao puzavac uza zidove kuća. Otporan je na sušu i otrovne plinove. Sadi se pojedinačno na travnjake, pogodan je za strmine i ukrasne posude. Voli kvalitetno vrtno tlo i sunčana ili polusjenovita mjesta.
Cotoneaster dammeri i
Cotoneaster dammeri var. radicans najzastupljeniji su minijaturni oblici puzajućeg rasta i visine samo 20 cm, koji se rabe kao pokrivači tla ili tako da rastu preko niskih zidića. Bijeli cvjetići, a poslije svijetlocrveni plodovi ističu se među tamnozelenim lišćem.
Cotoneaster divaricatus , razmaknuta mušmulica, listopadan je, široki i do 2 m visok grm, uzgaja se u ogradama ili kao soliter. Nema posebnih zahtjeva na kvalitetu tla, a otporna je na prašinu i dim pa se često koristi u gradovima.
Watereri hibridi vrlo su zastupljeni poluzimzeleni grmovi, uspravne, 4 - 5 m visoke krošnje. Sorta
"Cornuba" odlikuje se bogatstvom cvijetlocrvenih plodova, a
"John Waterer" ima krupne, bijele cvjetove ne baš ugodna mirisa i krupne, sjajnocrvene plodove.
"Pendula" se odlikuje visećim granama, a
"Herbstfeuer" puzajućim granama i plamenocrvenim bobicama.
Cotoneaster microphyllus gusto je razgranat niski grm, može narasti do 1,5 m visine.
Cotoneaster conspicius posebice je lijepa zimzelena vrsta povijenih grana i visine 1 - 2 m. U svibnju je prekriven obiljem bijelih cvjetova, a narančastocrveni plodovi na podlozi od sjajnozelenog lišća prava su zimska čarolija i poslastica za kosove.
Cotoneaster salicifolius - vrbolisna muπmulica je poluzimzeleni ili zimzeleni grm visok do 5 m, dugih i blago visećih grana. Rasprostranjena je u zapadnoj Kini. Za uspješan uzgoj treba joj osigurati svjetla, lagana, pjeskovita i dobro propusna tla. Dobro podnosi niske temperature. Može se uzgajati na svijetlim sunčanim kao i na polusjenovitim mjestima. Posebno je efektna ako se sadi na travnjacima ili u grupama. Koristi se i za žive ograde te uljepšavanje zidova.
Detaljniji opis Cotoneaster salicifolius dao vam je Markus, kao i slike, a dolje je Cotoneaster horizontalis
Možda bi netko mogao dodati kako dunjaricu uzgajati kao bonsai, jer je za takav uzgoj vrlo pogodna biljka. Vidim da na forumu ima pravih majstora u tome, pa bi nas neznalice mogli malo i poučiti!