GINKO za poboljšanja pamćenja i učenja Prirodni lek za moždanu cirkulaciju
Za šta se upotrebljava ginko?
Ginko je jedna od najstarijih živih vrsta drveća na planeti i njegovi listovi su vrlo detaljno proučeni. Ekstrakt lista ginka se široko koristi u Evropi i Americi, i jedan je od najpopulrnijih suplemenata i najčešće propisivanih lekova u Francuskoj i Nemačkoj.
Ginko se tradicionalno korisit za terapiju poremećaja cirkulacije i poboljšanje memorije, što su i kasnije potvrdila naučna istraživanja. Ginko je koristan kod smanjenog protoka krvi kroz moždane strukture, naročito kod starijih pacijenata. Ginko doprinosi proširenju krvnih sudova i “razređivanju” krvi. Sadrži i flavonoide i terpenoide, koji su moćni antioksidansi, tj. sprečavaju oštećenja i “popravljaju”molekulske strukture koje se oštete pod dejstvom slobodnih radikala. Brojni faktori iz okruženja kao što su: ultravioletno zračenje, radijacija, pušenje, zagađenja vazduha povećavaju broj slobodnih radikala. Antioksidansi iz ginka mogu da spreče nastanak oštećenja koje izazivaju slobodni radikali, i tako spreče oštećenje krvnih sudova.
Na osnovu sprovedenih studija ginko se preporučuje u sledećim stanjima:
* Demencija (zaboravnost) i Alchajmerova bolest- poboljšava sposobnosti pamćenja i učenja
* Poboljšanje saznajnih funkcija-pamćenje, učenje
* Oštećenja retine (vida)- uzrokovanih dijabetesom ili makularnom degeneracijom
* Glaukom
* Poremećaji periferne cirkulacije (intermitentna klaudikacija, Raynaud-ov sindrom)
* Dijabetička neuropatija
Kako deluje ginko?
Ginko poboljšava cirkulaciju, i time omogućava bolje funkcionisanje mozga, očiju, ušiju i nogu. Ekstrakt ginka ima jako antioksidativno dejstvo, značajno smanjuje oksidaciju masti u krvnim sudovima i sprečava oštećenja nervnih ćelija koja nastaju pod dejstvom oksidativnog stresa. Smatra se da ovaj mehanizam utiče na sprečavanje oštećenja ćelija mozga i razvoj demencije. Ginko sprečava faktore koagulacije da dovedu do formiranja tromba, pa štiti i od razvoja šloga ili infarkta. Potrebno je uzimati ekstrakt ginka 2-3 nedelje da bi se ispoljilo ovo dejstvo. Ginko poboljšava protok krvi koz kapilare, uključujući mozak, oči, uši, ekstremitete... Ginko poboljšava cirkulaciju “razređujući” krv i “stezanjem” glatkih mišića oko krvnih sudova.
Šta kažu naučna istraživanja
Komisija E je odobrila upotrebu ekstrakta ginka kod nekih saznajnih poremećaja (zaboravnost, učenje) i kod poremećaja periferne cirkulacije. Nekoliko studija je potvrdilo da je ginko efikasan kod Alchajmerove bolesti, u tretiranju simptotma demencije.� Prema nekim studijama kombinacija ekstrakta ginka i žen-šena daje bolje efekte na poboljšanje pamćenja i učenja, od ovih biljnih ekstrakata pojedinačno.
Kako se uzima ginko?
Preporučuje se upotreba 40 mg standardizovanog suvog ekstrakta lista ginka, tri puta dnevno, jer se tako bolje resorbuje. To odgovara dnevnoj dozi od 120mg. Nekad se uzima i cela dnevna doza odjednom.
U kojim slučajevima se ne sme koristiti ginko?
Ginko ne treba da koriste trudnice, dojilje, pacijenti koji se spremaju za operaciju dve nedelje pre operacije trebaju prestati uzimati ginko. Osobe sa poremećajima koagulacije krvi, epilepsijom, konvulzijama.
Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni ginka
Ginko povećava sklonost ka pojavi krvarenja kod osoba koje imaju poremećaj koagulacije krvi ili kod istovremene primene drugih antikoagulanasa. Može da izazove neželjena dejstva kao što su: stomačne tegobe, glavobolje, vrtoglavice, zatvor creva i alergijske reakcije.
Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati ginko?
Ginko ne treba primenjivati istovremeno sa antikoagulansima (lekovi koji sprečavaju slepljivanje krvnih ćelija i nastanak tromba) kod osoba koje su sklone krvarenju.
Napomena
Preporuka je da se prestanu koristiti suplementi ginka dve nedelje pre hirurških intervencija, zbog mogućnosti produženja krvarenja.
www.prirodnilek.com/ginko