Samo bih malo da malo ispravim neke činjenice vezene za spomenute biljke i dodam neka svoja iskustva.
Echinodorus tenellus najmanja biljka iz porodice echinodorus-a se moze koristiti kao biljka prednjeg plana ali nikako nije tepih biljka, u dobrim uslovima ( Co2, hranljiva podloga, prihrana mikro i makro elementima ) može narasti i preko 20 cm, baš kao i recimo sagittaria subulata. Ove dve biljke su dobre za prelaz izmedju prednjeg i srednjeg plana.
Riccia fluitans je u svom prirodnom habitatu plutajuća biljka, u biljnoj akvaristici je favorizovao čika Amano
i jedini način da je držimo na dno a da ne ispliva na površinu vode je upravo vezujući je strunom ili mrežicom ( od nekog voća, narandža, kivi itd) za pločasto kamenje. Samo treba imati u vidu da ukoliko imamo ribe dna koje vole da čeprkaju da nam se neće održati jer će je vrlo brzo rasčerupati. Inače zgodna je za pravljenje tepiha, ne zahteva preterane uslove sem jakog, ali stvarno jakog svetla. S vremena na vreme treba je šišati, na neku visinu do 2 cm, sve preko toga, ako je pustimo da divlja postoji opasnost da krene da truli odozdo. Šišanjem je i razmnožavamo tako što pokupimo mrežicom sa površine ošišane ostatke i privežemo ih je za novi kamen, koji postavljamo na željeno mesto. Na taj način možemo napraviti lep svetlo zeleni tepih.
Pored Riccia fluitans, postoji i varijacija Riccia SP draft, koja tone na dno, ali je jako retka kod nas, dosta sporije raste od riccia fluitans i zahtevnija je.
Hemianthus micranthemoides nikako nije tepih biljka niti je biljka prednjeg plana, koristi se kao biljka srednjeg plana u vecim akvarijumima a u manjim ( nano ) može se koristiti i kao biljka zadnjeg plana, u dobroj kondiciji njeni žbunovi mogu narasti i do 30 cm. Ja sam se malo zezao pa sam je jedno vreme držao a i sada je držim kao tepih biljku na nekih 3 do 4 cm, ali to je stvarno smarajuće jer mora da se trimuje svake nedelje.
E sad sledi jedna prava lista biljaka za uredjenje prednjeg plana akvarijuma, koja se može naći u našim hobističkim krugovima, kažem hobističkim jer retko će te ih naći u šopovima iz prostog razloga što sve prave tepih biljke traže izuzetnu negu i jako su zahtevne, a to, ruku na srce, ni jedan prodavac, nema živaca da ispoštuje niti mu se isplati. Uglavnom se nabavljaju razmenom ili kupovinom od drugih biljnih akvarista.
- Elatine triandra
- Elatine hydropiper ( mini glosso )
- Eleocharis acicularis
- Eleocharis parvula
- Eleocharis vivipara
- Glossostigma elatinoides (glosso)
- Hemianthus callitrichoides
- Hydrocotyle dissecta
- Hydrocotyle verticillata
- Lilaeopsis brasiliensis
- Lilaeopsis mauritiana
- Lilaeopsis novae-zelandiae
- Marsilea crenata
- Marsilea hirsuta
- Monosolenium tenerum
- Pogostemon helferi
- Riccardia graeffei
- Staurogyne repens
- Utricularia graminifolia
Ova poslednja pripada takozvanim " biljkama mesozderkama " i verovatno najzahtevnija tepih biljka
Verovatno sam nesto i propustio, ali u principu to je to. Uglavnom, najpopularnije tepih biljke u aquascaping-u su Elatine hydropiper ( mini glosso ), Eleocharis-i, Glossostigma elatinoides (glosso), Hemianthus callitrichoides, Lilaeopsis-i ....
Pojedine biljke sa spiska mogu se iskoristiti i kao prelaz izmedju prednjeg i srednjeg plana, na primer, Eleocharis vivipara, Hydrocotyle dissecta, Hydrocotyle verticillata, Pogostemon helferi, Staurogyne repens itd....
Sa većinom biljaka sam imao dobra iskustva, neke sam na žalost vremenom izgubio, a većina njih se još uvek šepuri u mojim staklima.
To bi bilo to, ukoliko ima interesovanja, rado ću podeliti svoja iskustva u vezi neke od gore spomenutih biljaka...