OPIS BILJKE
Poreklom je iz centralne i južne Afrike. U prirodi se sreće pored planinskih potoka, gde je zemljište stalno vlažno. Uzgaja se u baštama ili hladnim zaštićenim prostorima.To je perena kasnog cvetanja, sa kratkim i zadebljalim korenjem iz koga izbijaju listovi. Listovi su kopljasti ili lancetasti i uski, cvetno stablo visine do 60 cm, sa 4-12 cvetova. Cvetovi su zvezdasti, sa 6 latica, promera 3,5- 5 cm, jarko crveni, roza ili beli, a stvorene su mnoge sorte različitih nijansi cvetova. Oblik cveta je kao kod krokusa, a cvetna stabla podsećaju na gladiole. Nakon cvetanja obrazuju se čaure sa svetlo do tamno brao semenkama. Cvetanje je od kraja leta do kraja jeseni, cvetovi su cenjeni kao rezani cvet, jer dugo ostaju sveži.
Neki od najpoznatijih kultivara u cvećarstvu:
'Mrs. Hegarty', 'Viscountess Byng', 'Sunrise', 'Alba', 'Major', 'True Coral', ...
Način uzgajanja
U našim klimatskim uslovima biljke mogu prezimljavati u baštama uz malčiranje. Sade se na sunčano mesto, zaštićeno od vetra. Ako se uzgajaju u saksijama, biljke su neotporne na mrazeve i treba im obezbediti temperature iznad 0 stepeni. Zimi im se ograničava zalivanje, a u prostoriji su listovi zeleni i tokom zime. Biljke u bašti zimi gube listove, a u kasno proleće se pojavljuju novi listovi. Tokom vegetacije treba ih obilno zalivati, ali voditi računa da se voda ne zadržava u supstratu. Vlažnost vazduha ne igra veću ulogu ukoliko u supstratu ima dovoljno vlage. Biljke se prihranjuju svakih 15 dana kompleksnim đubrivom za cvetnice. Odgovara im bogata humusom, suglinasta zemlja sa dodatkom treseta, ili peskovita zemljišta sa dodatkom komposta i treseta. Veoma je bitno da je supstrat oko korena vlažan, ali dobro dreniran kako bi koren disao. Isušivanje zemlje dovodi do propadanja biljke. Dubina sadnje je oko 5-8 cm., a razmak između biljaka 15-20 cm. Često se gaji u nevelikim saksijama koje se po početku cvetanja unose u prostorije. U saksijama se supstrat zamenjuje svakog proleća, a u bašti se u proleće oko biljaka dodaje humus koji se izmeša sa površinskim slojem zemlje.
Razmnožavanje
Delenjem u jesenjem ili prolećnom periodu, svake 3-4 godine i semenom. Seme se sije u saksije sa rastresitim supstratom, nicanje je u periodu 1-3 meseca pri temperaturi od 15 stepeni. Ponici sporo rastu izgledaju kao trava. Na otvoreno se sade tek naredne godine, kada koren dovoljno poraste.
Saveti
Za obilno cvetanje neophodno je biljkama obezbediti sunčano mesto.
Ako su biljke dugo vremena na jednom mestu cvetanje je sve oskudnije, stoga svake treće godine treba izvaditi biljke, izvršiti deljenje žbunova i zameniti sloj zemlje novim supstratom.
Biljke cvetaju na kraju sezone, zbog čega su veoma cenjene u baštovanstvu.
Nakon precvetavanja u bašti cvetna stabla se odsecaju, a listovi prekrivaju malčem.
U letnjem periodu treba vršiti prihranu đubrivima sa naglašenim fosforom i kalijumom, što obezbeđuje obilno cvetanje i bolje prezimljevenje biljaka.
Bolesti i štetočine
Biljke su otporne na bolesti, a od štetočina značajne štete mogu pričiniti puževi.