FIKUSI
Ficus sp.
Fikusi su uglavnom poreklom iz tropskih krajeva. Jedna od svima dobro poznatih je i vrstaFicus carica - SMOKVA. Fikusi spadaju među najpopularnije sobne biljke. Kod uzgoja fikusa u sobi neophodno je pridržavati se nekoliko osnovnih pravila, pa će biti ukras svakog prostora dugi niz godina. Uglavnom se svi fikusi neguju na isti način.
Fikusi vole puno svetlosti, a najviše im odgovara položaj kada im svetlost dolazi odozgo. Zato je najbolje postaviti ga na pod, blizu prozora. Jedino ga tokom leta treba zaseniti tokom dana, kada je sunce najjače.
Zimi im najviše odgovara temperatura 10 - 15*C i umereno zalivanje ustajalom vodom. Obavezno ih zaštitite od promaje! Jednom nedeljno lišće treba obrisati vlažnim sunđerom - kod krupnolisnih, ili biljku istuširati - kod sitnolisnih vrsta.
U prohladnoj prostoriji treba paziti koliko se biljka zaliva, jer će pri suvišnom zalivanju listovi požuteti i otpasti. Isto se dešava i ako fikusi "gladuju" - ako ih niste dugo presadili u svežu zemlju, a ukoliko je biljka prerasla posudu, presadite je u veću, ali ne preveliku!. U proleće, kada fikus posle zimskog mirovanja, počinje da raste, treba ga obilnije zalivati i prihranjivati veštačkim đubrivom svake dve nedelje. Leti ce fikusu prijati ako ga iznesete napolje, ali na zasenjeno mesto.
Fikus možete razmnožiti vršnom reznicom, u vodi. U sobnim uslovima biljke će se najlakse ožiliti krajem proleća i početkom leta.
Najčešća vrsta fikusa je Ficus elastica, sa dobro poznatim velikim jajastim, sjajnim i kozastim listovima.
Drugi po popularnosti je svakako Ficus benyamina, popularni bendžamin, sitnog, mnogobrojnog lišća. Stablo je gusto razgranato i često može da izraste u malo drvo. Ima varijeteta i sa šarenim lišćem.
Ficus pumila je puzavica nežnih, sitnih, okruglastih listova, ni malo sličan prethodnim vrstama. Kod nas je nesto ređi u stambenim i poslovnim prostorima.
Ficus lirata se takođe ređe sreće. Krupnih je listova, kozastih, nalik na liru, po čemu je i dobio ime.
UKRATKO:
svetlo mesto, leti zaštićeno od direktnog sunca,
mesto zaštićeno od promaje,
umereno zalivanje,
redovno presađivanje u svežu zemlju,
prihranjivanje u proleće.
FICUS BENJAMINA SITNOLISNI SATIRAN
Hladno zimsko vreme primorava nas da veći deo dana provodimo u zatvorenoj prostoriji, ako unutra ima i puno duvanskog dima evo prave biljke za takve uslove.
Rod Ficus možemo naći u svim toplim delovima sveta, a pripada porodici Moraceae.Ficus bendžamin je verovatno najpoznatiji varijetet. Stablo je razgranato, a na njemu su sitni, veoma dekorativni, jajasti listovi. Ima skladno opuštene grane, naročito kad biljka naraste. U kućnim uslovima može da naraste i preko 3 metra ako uslovi dozvoljavaju.
Pri gajenju ficusa u zatvorenom prostoru treba voditi računa da se ne nađe na direktnoj sunčevoj svetlosti, izložen promaji i u blizini toplotnog izvora. Najbolje mu odgovaraju polusvetla mesta i umerena temperatura. Kao većina ficusa ni bendžamin ne voli suviše zalivanja, jer listovi žute i otpadaju.
Čišćenje: Ako ih prskanje ne očisti, uzmite sretstvo za sjaj lisća, ali najviše jedanput u dva meseca.
Vazduh: Otporna je na različite uslove, osim na promaju.
Presađivanje: Jednom godišnje, pretežno u proleće. Kod odraslih biljaka u proleće zamenjujte samo površinski sloj zemlje.
Orezivanje: Orezujte ako se biljka suviše razrasla. Činite to u proleće, upravo kad počinje da raste, i ne zaboravite da zaprašite rane drvenim ugljem da bi se zaustavilo isticanje soka.
F. benjamina i F. nitida
Životni vek: Traju vrlo dugo. Ako biljka preživi prvu godinu, onda je jedna teškoća u prostor.
Laka/teška: Kad se jednom prilagode u kuću (posle otprilike dva tri meseca), sve te vrste su jednostavne.
PS: nemogu baš članak o razmnožavanju da nađem, ali čim nađem šaljem ti, a za početak se zanimaj ovim, nadam se da je OK