Tekst objasnjava metodu vestackog oprasivanja kod magnolije virdzinijane. Cilj je da se dobiju semenke tj. nova biljka koja ce izrasti iz semenki.
Metoda je univerzalna i moze da se primeni na sve vrste magnolija. Ovde je vazno napomenuti da je samo metoda ista kod svih vrsta magnolija jer ne moze polen sa bilo koje vrste da se koristi za oprasivanje proizviljne vrste (sorte) magnolija.
Ovo je iz razloga sto su razlike u strukturi DNK takve da je nemoguce stvoriti hibrid iz razlicitih grupa magnolija. Posto ja nisam profesionalac, nije mi poznata terminologija koja se koristi na srpskom jeziku, a sve sto sam naucio je iz literature na engleskom.
Postoje tabele sa preko 100 razlicitih vrsta magnolija koje rastu u prirodi i sve ove magnolije su svrstane u razlicite grupe (na osnovu analize DNK). Radi se o taksonomiji koja magnolije svrstava u (engleski): subfamily, genus, subgenus,section, subsection.
Taksonomija je razlicita u zapadnom i istocnom svetu. Amerikanci forsiraju svoju podelu, Kinezi svoju, tako da je tesko naci magnolije koje imaju slicne DNK po tabelama koje se koriste u Americi i Kini. Ostavicu ovu problematiku za kasnije...
U ovom tekstu ce detaljno biti opisana metoda hibridizacije dve iste vrste: magnolije virdzinijane varijacija australis. Od sada pa nadalje, koristicu samo naziv australis.
Sta je sve potrebno:
Dve magnolije australis.
Skalpel
Zenske najlon carape braon boje
Slikarska cetkica sa vrlo finom dlakom
Alkohol
Pinceta
Bela koverta
Sve magnolije, pa tako i australis imaju dvopolne cvetove. Cvet ima i muske i zenske polne organe. Muski polni organi se nazivaju tuckovi i oni oslobadjaju polen.
Zenski polni organi se nazivaju stigme i one primaju polen. Cvet ne moze da oprasi samog sebe jer su muska i zenska faza cveta vremenski odvojene. Cvet je prvo u zenskoj fazi i jedino tada moze da se oprasi (stigme primaju polen). Dok je cvet u zenskoj fazi latice su jos uvek zatvorene.
Po otvaranju latica, tj. kad kazemo da je magnolija procvetala, nastaje muska faza. Tada se oslobadja polen. Cvet emituje vrlo jak (uglavno vrlo prijatan) miris, insekti se skupljaju i raznose polen. Kako se u prirodi vrsi oprasivanje? Kako i zasto bi se insekti "zavlacili" u cvet koji se jos
nije otvorio? Cvet magnolije emituje energiju u ultra-ljubicastom delu spektra. Insekti koji vide u ovom delu spektra detektuju "svetionike", u ovom slucaju neotvorene cvetove magnolije. Kad jednom slete na cvet, probaju da se uvuku izmedju latica do stigme i tako vrse oprasivanje.
Temperatura unutar cveta je uvek par stepeni visa nego temepratura spoljasnje sredine zbog biohemijskih procesa a ovo insekti vole, narocito nocu. Pcele ne mogu da oprase magnoliju. Magnolije su vrlo stare biljke (vise od 100 miliona godina) i u to vreme pcele nisu ni postojale.
Rekli smo da nam trebaju dve magnolije australis. Ovo je iz razloga sto polen sa iste biljke ne moze da oprasi stigmu sa iste biljke. To je karakteristicno za australis i jos neke vrste magnolija.
Jedno stablo ce da nam bude davalac polena (musko stablo), drugo stablo ce da bude primalac polena (zensko stablo). Znaci slobodno po volji jedno stablo proglasimo muskim, a drugo zenskim.
Cim vidite da se na zenskom stablu formiraju cvetni pupoljci kod kojih pocne da puca poslednja opna i pojave se bele latice, odmah obavijte takav pupoljak zenskom najlon carapom. Svrha je da se spreci bilo kakva radoznala bubica da prodre do stigme. Na muskom stablu ovo nije potrebno da radite.
Sa muskog stabla treba prikupiti polen. Polen se skuplja tako sto se odstrane tuckovi sa cveta koji je poceo da se otvara. Tuckovi se zatim stave u belu kovertu da odstoje 24h na sobnoj temperaturi (oko 25C).
Posle 24h, polen sa tuckova je vec u koverti i potreno je pincetom odstraniti tuckove (mozete malo i da ih prodrmate pre nego sto ih bacite). Jedna cestica polena je precnika nekoliko mikrona (nevidljiva je), ali polena ima mnogo, tako da se na dnu koverte formira zuti prah. Ako zensko stablo nije jos spremno za polinaciju, koverat stavite u frizider (ne u zamrzivac!).
Sad ide glavna stvar. Na zenskom stablu treba sacekati da cvet udje u zensku fazu, kada je stigma spremna da primi polen. Ovo se desava neposredno pre nego sto se cvet otvori.
Kod magnolije australis, vrlo je lako ustanoviti ovu fazu po boji stigmi. Stigme treba da su u osnovi bledo zelene, a na vrhovima bele. Da bi ste ovo ustanovili, morate ili da odstranite latice rucno ili da ih razdvojite pincetom.
Kad procenite da su stigme spremne, sve latice pocupajte ili pazljivo isecite skalpelom. Zatim uzmite kovertu sa polenom, nagnite je i malo "tapkajte" tako da se polen nadje u jednom uglu koverte.
Cetkicu prethodno umocite u alkohol i prodrmajte da se dobro osusi. Zatim cetkicom "promesajte" polen u koverti i polako nanosite sa svih strana stigma. Zatim navucite zensku najlon carapu i pazite da negde ne postoji supljina jer su bubice izuzetno radoznala stvorenja koja u ovom slucaju mogu da pokvare zadovoljstvo.
Sledeca tri dana nista ne dirajte a onda skinite carapu.
Izmedju oprasivanja razlicitih cvetova, obavezno umocite cetkicu u alkohol i ponovo sacekajte da se osusi.
U zavisnosti od sezone, ovo se obavlja u maju ili junu. Najbolji rezulati su kad se oprasivanje vrsi krajem maja. Pazite na detalje tipa boje zenske carape. Crne najlon carape su opasne
jer tokom maja temperature mogu da budu i 30C, pa ako je jos nesto crno na direktnom suncu...
To je to. Ostaje da se saceka septembar ili oktobar, kada sisarke pocnu da pucaju. Skupite seme, ocistite crveni omotac, stratifikujte u frizideru 3 meseca i sadite odmah na 24C (ako imate grejac) ili sacekajte prolece.
U principu, opisani postupak se primenjuje za dobijanje novih vrsta magnolija, ali kod nas je ovo jedini pouzdan nacin za dobijanje semena, jer prirodni polinatori (insekti) ne postoje. Desi se nekad da ovo uopste nije potrebno, narocito kod magnolija koje cvetaju u kasno prolece ili leti.
Ovo je iz razloga sto su u to vreme aktivni skoro svi insekti, tako da neki od njih zaluta i na magnoliju i oprasi je.
Ko zeli da eksperimentise, proporucio bih mu da prvo proba sa australis jer je vrlo zahvalna i jednostavna za hibridizaciju.
Pozdrav, Badnjevac